SAM AWARDS: And the nominees are...

Words by Courtney Duka
Photo by Dave Court

Bad//Dreems

In just a little over a month the South Australian Music Awards return, this year at Thebarton Theatre, and today we get a first look at who might be going home a winner.

MusicSA are pulling out all the stops with a specialised lighting show and live performances by TimberwolfGrenadiersGlass SkiesHana & Jessie-LeeDysporaLonelyspeck and Allume, all hosted by Henry Wagons.

Check out the Peer-Voted and People's Choice Award nominations below:

THE PEER-VOTED AWARDS

Best Studio
Chapel Lane Studios
Hillside Recordings
Island Studios
Stormfront Productions
Wizard Tone Studios

Best Engineer
Gabs Agostino
Kiah Gossner
Matt Hills
Simon Kither
Tom Barnes

Best Music Festival / Event – presented by moshtix
Blenheim Music & Camping Festival
Futuresounds
Porch Sessions
Scumfest
WOMADelaide 

Best Music Venue
Crown & Anchor Hotel
Exeter Hotel
Fat Controller
Grace Emily Hotel
Jive

Best Manager
Ben Martin
Craig Lock
Matthew Hayward
Sian Walden
Tom Gordon

Best Cover Art
Capital Waste & Jamie Brockenbrow – Space Bong’s ‘Dead In Paradise’
Hebe Sayce – Neon Tetra’s ‘Relections’
Henry Stentiford – The Bitter Darlings ‘Stuart Highway’
Nic Ames & Sam Kruckemeyer – Kaurna Cronin’s Southern Loss
Todd Fischer – Donnarumma’s ‘Billy Billy’

Best Music Video
Aaron Schuppan – Cosmo Thundercat’s ‘Warning Bell
Kieran Ellis-Jones – Sleep Talk’s ‘Mother’
Lewis Brideson – Donnarumma’s ‘Love Your Man’
O’Foley – Standard Union’s ‘I Don’t Care’
Richard Coburn – A.B. Original’s ‘January 26th’

Best Song – presented by APRA AMCOS
A.B. Original – January 26th feat. Dan Sultan
Bad//Dreems – Mob Rule
Timberwolf – Washed Out
Tkay Maidza – Simulation
West Thebarton – Moving Out

Best New Artist
Bec Stevens
Donnarumma
Dyspora
Heaps Good Friends
Lonelyspeck

Best Aboriginal or Torres Strait Island Artist
A.B. Original
Corey Theatre
Glenn Skuthorpe

Best Group
A.B. Original
Bad//Dreems
Battlehounds
Cosmo Thundercat
Wanderers

Best Male Artist
Adam Page
Dyspora
Ross McHenry
PNK FME
Thom Lion

Best Female Artist
Allume
Bec Stevens
Hunt
Naomi Keyte
Tkay Maidza 

Best Release
A.B. Original
Bad//Dreems
Lonelyspeck
Naomi Keyte
Tkay Maidza

 

THE PEOPLE’S CHOICE AWARDS

Blues/Roots Award – presented by Radio Adelaide
Cal Williams Jr
Donnarumma
Glass Skies
Lazy Eye
Wanderers

Country Award – presented by Grace Emily Hotel
The Bitter Darlings
Hana & Jessie-Lee
The Heggarties
Kiera
Workhorse

Electronic Award – presented by Fresh 92.7
Abbey Howlett
Hartway
Nakatomi
Southpaw
We May Be Creatures

Experimental Award – presented by Ancient World
Cobra
The Cortex Shift
Darknife
Thanes
Timberwolf

Folk Award – presented by Wheatsheaf Hotel
Banjo Jackson
Kaurna Cronin
Naomi Keyte
Tom West
The Winter Gyspy

Heavy Award – presented by Australian Rock & Metal Institute
Behold The Sea
Ice On Mercury
Sleep Talk
Terminal Zero
Wounded Pig

Hip Hop Award – presented by Northern Sound System
A.B. Original
Daydream Fever
Hinkey The Snail
DyspOra
3SIDEZ 

Jazz/Art Music Award – presented by Elder Conservatorium
Alzarin Crimson
Angus Mason
Ashley Hribar
Lone Soul Syndicate
Ross McHenry

Pop Award – presented by The Gov
Dino Jag
Germein Sisters
Heaps Good Friends
Rachael Leahcar
Tkay Maidza

Punk Award – presented by Crown & Anchor
Ambleside
Bec Stevens
Grenadiers
She’s The Band
Young Offenders

Rock Award – presented by Fat Controller
Bad//Dreems
Baltimore Poet
Cosmo Thundercat
The Motive
West Thebarton

World Music Award – presented by WOMADelaide
Adam Page
The Coconut Kids
Dadanii Okwabi Damushiensemble
Daniela Ion
RAVie

 

SA Music Awards are on Thursday November 9th at Thebarton Theatre.
For more information and tickets: www.southaustralianmusicawards.com.au